Historia pępka świata rozpoczyna się w drugiej połowie XIX wieku, kiedy słynny lekarz warszawski Tytus Chałubiński zaczyna kierować pod Tatry swoich pacjentów. Tutejszy klimat dobrze wpływa na choroby płuc, można też złapać głębszy oddech od narzuconych pod zaborami zasad i nakazów. W Zakopanem rozmawia się swobodniej, tańczy dłużej i śmieje głośniej, a noclegi Zakopane są luksusowe i świetnie można tam odpocząć.

Jednak by opowieść o latach świetności Zakopanego była kompletna, brakowało ostatniego ogniwa ? miejsca na Dział Sztuki. W 2011 roku otwarto w willi Oksza najbardziej multimedialną filię Muzeum Tatrzańskiego.

Największe emocje wzbudza ostatnia sala, gdzie na ścianach wiszą zdjęcia i portrety ze słynnej zakopiańskiej Firmy Portretowej S.I. Witkiewicza. Wszystkie niepokojące, wręcz demoniczne, ze specjalnym kodem Witkacego, z którego wyczytać można pod wpływem mieszanki jakich substancji tworzył w danej chwili. Wszystkie prace, które znalazły się w Okszy, powstały w Zakopanem lub były nim i Tatrami inspirowane. Oksza symbolicznie zamyka historię pępka świata spod Giewontu.