Tatry Słowackie to jeden z najchętniej odwiedzanych obszarów Słowacji. Dojazd własny samochodem w Tatry Słowackie jest najlepszym rozwiązaniem dla szukających odpoczynku w otoczeniu górskiego krajobrazu i tatrzańskiej przyrody. Większość obszaru Tatr Słowackich stanowi Tatrzański Park Narodowy (TANAP). By dostać się w Tatry Słowackie wystarczy po prostu przekroczyć granicę na przejściach: Łysa Polana, Chochołów – Sucha Hora, Chyżne – Trsténa. W ten sposób można rozpocząć wczasy w Tatrach Słowackich.

Należy zauważyć, że Tatry Słowackie, to jeden z najatrakcyjniejszych turystycznie regionów na terenie Słowacji, stąd też ich wielka popularność, wśród odwiedzających kraj urlopowiczów. Górskie szlaki turystyczne rozsiane są gęsto, zaś liczne schroniska oraz kolejki: słynna kolejka linowa na Łomnicę, oraz kolejka linowo – terenowa na Hrebienok stanowią dodatkowe udogodnienie dla decydujących się na tatrzańskie wędrówki. Narciarzom i miłośnikom sportów zimowych słowackie Tatry oferują liczne trasy zjazdowe oraz wyciągi narciarskie.

Tatry Słowackie to także liczne trasy do przejścia pieszo. Dlatego najrozsądniej jest zostawić samochód tam, gdzie mamy wykupiony nocleg. Auto przydaje się jednak przy dojazdach do miejsc nas interesujących a oddalonych od tego, w którym stacjonujemy. Trasy są bardzo różnorodne: od łatwych, takich jak dwugodzinna trasa Jamski Staw – Šťrbské Pleso, aż po zaawansowane trasy, takie jak szlak wiodący do wysokogórskiego schroniska, położonego w pięknej dolinie Pięciu Stawów Spiskich (szlak Schronisko Téry’ego – Stary Smokowiec), którego przejście zajmuje około 7 godzin. Trasa jest wymagająca, ale widoki niezapomniane.

Dla bardziej doświadczonych wędrowców, Tatry Słowackie oferują możliwość wejścia na Krywań – górę umieszczoną w godle Słowacji, mającą dla Słowaków znaczenie analogiczne do Giewontu dla obywateli Polski. Trasa na Krywań jest bardzo uczęszczana i zwykle wręcz zatłoczona. Może to przeszkadzać w delektowaniu się piękną panoramą rozciągającą się ze szczytu góry. Legendarne znaczenie mają także wznoszące się na wysokość ponad 2500 m n.p.m. Rysy. Niebywale urozmaicona trasa wiodąca na ich szczyt słynący z zapierającego dech w piersiach widoku jest uczęszczana rzadziej ze względu na jej dość wymagający charakter. Po drodze zatrzymać się można w dwóch schroniskach oraz podziwiać górskie stawy.